Guest Session: 1 Question Remaining. Create Account to save progress.
Login
Equations & Systemsmedium
0:00.0

A shopkeeper mixes 222 kg of coffee costing \10/kgand/kg and /kgand3kgofcoffeecostingkg of coffee costingkgofcoffeecosting$15$/kg. What is the price per kg of the mixture?